Seminární práce z chemie

Závěr

Bibliografie

Rozcestník

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Cín

Výskyt v přírodě

Cín se v přírodě nachází pouze v anorganických sloučeninách, v zemské kůře je poměrně vzácným prvkem. Hlavní cínovou rudou je kasiterit neboli cínovec (SnO2), který obsahuje 78,62 % cínu a vyskytuje se v cínových žilách a pegmatitech. Další cínová ruda je např. stannin.

Vlastnosti

Existuje ve dvou uměle připravených modifikacích:
  1. bílý cín je měkký stříbrolesklý kov, ohebný, tažný a kujný, lze válcovat do tenké folie (staniol), je odolný vůči vodě, vzduchu, zředěným kyselinám a hydroxidům, využívá se k pocínování železných plechů proti korozi
  2. šedý cín, který je v podobě prášku Sloučeniny cíničité (SnIV) jsou stálejší než sloučeniny cínaté (SnII).

Připrava a výroba

Výroba kovového cínu z rudy je proces žárové redukce uhlí v šachtových nebo plamenných pecích.

SnO2 + 2 C →; Sn + 2 CO

Ve strusce, která vzniká při tomto pochodu je ještě stále velké množství cínu a lze jej získat redukčním pochodem (tavením strusky v plamenných pecích s vápnem a uhlím) nebo srážecím pochodem (tavením se železnými odpadky).

SnSiO3 + CaO + C → Sn + CaSiO3 + CO (redukční pochod)
SnSiO3 + Fe → FeSiO3 + Sn (srážecí pochod)

Sloučeniny

Cín vytváří s většinou minerálních kyselin dvě řady solí s mocenstvím Sn+2 a Sn+4. Mezi sloučeniny cínaté patří např. chlorid cínatý (SnCl2), oxid cínatý (SnO) nebo dusičnan cínatý (Sn(NO3)2). Mezi cíničité sloučeniny patří např. cínovodík (SnH4), fluorid cíničitý (SnF4) nebo oxid cíničitý (SnO2).

Využití

Dříve se cín využíval litím do různých forem k výrobě různých předmětů, např. svícny, křtitelnice, talíře, konve a číše. Později pro výrobu drobných hraček (cínoví vojáčci), sošek, pamětních medailí apod. Protože cín má vysokou odolnost vůči korozi a je zdravotně nezávadný, využívá se v potravinářství pro delší uchovávání potravin: staniol, galvanické pocínování plechovek. Ve sklářském průmyslu se na roztavený cín lijí skleněné tabule pro dokonale rovné skleněné plochy.