Odpad a následné nakládání s ním

Proč netřídit odpad

Možná se Vám to bude zdát divné, proč jsem to sem píšu, ale myslím si, že tu existuje plno důvodů, proč se nevyplatí třídit.
  1. Prvním důvodem by byla nepochopitelná hloupost některých spoluobčanů. Uznávám, je možné hodit do nádoby na plast zamaštěný obal od oleje, ale je nepřípustné, abych stále častěji při třídění odpadu viděl v nádobách na sklo plast, v nádobách na plast nacházel papír apod. Obávám se, že to ti občané nedělají z nevědomosti, ale to prostě chtějí udělat.
  2. Druhým důvodem, ale ne zcela oprávněným, je přílišná vzdálenost nádob na třídění odpadu od svého bydliště. Vzdálenost nádob je právě jeden z nejčastějších zdůvodnění občanů, proč odpad netřídí. Stěžují si, že prostě nebudou chodit třídit odpad několik stovek metrů. Je pravda, že když jsem se prošel centerem Chebu, tak jsem moc nádob na tříděný odpad nenašel a nevím, jak bych se zachoval já, kdybych v centru města bydlel. Ale jak jsem řek, není to zcela oprávněný důvod, jelikož je známo mnoho případů, kdy lidé třídí, i když mají popelnice daleko. Prostě ho nevynáší každý den, ale jednou za čas vezmou velké pytle s vytříděným odpadem a vyhodí ho, když jedou někam autem.
  3. Třetí důvod už se netýká občanů, nýbrž je to problém se společnostmi na zpracovní recyklovateného odpadu. Je to další důvod, na který se lidi často odvolávají. Nechtějí třídit odpad, když se pak odpad sesype na jednu hromadu a uloží se na skládku. Ptáte se jak je to možné? Je to díky tomu, že firmy zabývající se zpracováním recyklovatelného odpadu dostávají za to peníze od státu. Bohužel ne všechny jsou poctivé a vytřídněný odpad nezpracují a uložího prostě na skládku. Už je taky známo, že Tichý oceán je přímo zaplaven odpadky. Mohou za to přímořské státy. Tříděný odpad vyhazují do oceánů, který se tam točí ve výrech a jeho ploha neustále vzrůstá. Tříděný odpad má samozřejmě nepříjemný dopad na mořské živočichy, pro které se stává smrtelnou pastí. Navíc odpad se časem rozpadá v moři, což má za následek unikání chemikálií do moří, což samozřejmě kvalitě vody neprospěje.
Vytvořil Petr Vosátka 2009, Student Gymnázia Cheb.